Stane se ČR státem podporujícím terorismus? Štěpán o využití českých zbraní proti civilistům
Rusko 30. prosince svolalo mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli využití ukrajinskou armádou českých raketometů RM-70 Vampire proti obyvatelům příhraničního města Bělgorod v Rusku. Stálý zástupce České republiky v OSN se ve stejný den odmítl zasedání účastnit.
Ministr zahraničí Jan Lipavský to později zdůvodnil tím, že Česká republika se zachovala jako suverénní stát odmítající sloužit „ruské propagandě“. V oficiálním vyjádření chargé d´affaires k zasedání RB OSN se uvádí, že Česká republika jednoznačně podporuje Ukrajinu „plně v souladu s mezinárodním právem“.
Na uvedený postoj české diplomacie hnutí JaSaN reagovalo žádostí na ministra Lipavského o vyvrácení obvinění Ruska. Odmítnutí českých diplomatů se účastnit jednání v OSN podle hnutí znamená potvrzení své viny. Také poukázalo na porušení mezinárodního práva.
„Je nepřijatelné, aby ministr zahraničí ČR arogantně odmítl podat na RB vysvětlení, proč ČR jako jediný stát dovolil využití českého raketometu na civilní cíle. Dne 22. 1. na žádost Ruska bude RB OSN jednat o těchto problémech. Je možné, že i oni podají trestní oznámení na některé odpovědné osoby nejen z ČR. A možná se staneme státem podporujícím terorismus,” varoval Štěpán v komentáři pro neČT24.
Porušení mezinárodního a českého práva
Ve stanovisku hnutí jsou uvedené důvody nespokojenosti s gestem české diplomacie. „Ukrajinská armáda nemohla proti Bělgorodu použít britské rakety Shadow Storm, ani americké MLRS rakety HIMARS. Na jejich použití proti ruským civilním objektům v Rusku nemá Ukrajina povolení. Žádáme vládu ČR, aby doložila, že obdobně zakázalo ukrajinské armádě používání českých zbraní proti civilnímu obyvatelstvu,” vyzývá hnutí vládní zástupce, a zároveň vyslovuje obavu, že vláda Petra Fialy transformuje ČR do země podporující mezinárodní terorismus.
Dokument uvádí právní zdůvodnění vysvětlující porušování mezinárodního a českého práva. Kromě řady smluv mezi Českou republikou a Ruskem zmiňuje i podepsanou bývalým ministrem zahraničí Schwarzenbergem Úmluvu o kazetové munici z 30. května 2008 zakazující výrobu a použití této munice.
Z toho podle signatářů stanoviska plyne porušení několika paragrafů Trestního zákoníku ČR, zejména § 406 o přípravě útočné války, § 407 o podněcování útočné války a také § 411 o použití zakázaného bojového prostředku a nedovolené vedení boje. Podle Vladimíra Štěpána hnutí proto následně podalo trestní oznámení na členy vlády, ministerstva obrany, zahraničí a premiéra Petra Fialu.
Navzdory snížení státního dluhu díky daňovému balíčku vlády rozpočet má přesto vysoké výdaje na obranu. Kabinet opakovaně vyslovil jednoznačnou podporu Ukrajině v probíhajícím konfliktu. Štěpán v komentáři také upozornil na opakované publikace, že ČR má nejvyšší tempo zadlužování státu na světě. „Výdaje státu na armádu činí 2 % ze SR, je otázkou, kolik z nich jde na vyzbrojování armády ČR a kolik posílají na Ukrajinu. JaSaN je, stejně jako to vyjádřil premiér Fico, proti posílání dalších zbraní na Ukrajinu. A bylo by dobré prověřit, zda nákupy zbraní jsou realizovány na základě soutěže a zda nejsou předražené,“ poznamenal Vladimír Štěpán.
Hnutí JaSaN založili v prosinci 2023 nezávislí odborníci, podnikatelé a občané, kteří mají za cíl obrodit tradiční demokratické základy českého státu zejména v oblastech zachování nezávislosti a svrchovanosti České republiky, vyvedení státu z průmyslové, zemědělské a ekonomické krize, zachování české koruny a další.