Rajchl k protestu: Vláda s námi odmítá dialog. Je na řadě, aby se občané postavili za své požadavky

© Foto: Jindřich Rajchl/Facebook
V předvečer shromáždění Česko proti bídě předseda strany PRO Jindřich Rajchl uvedl, co mu vadí na komunikaci vlády s protestujícími občany. Pokud budou premiéři Fiala a Heger trvat na podpoře Ukrajiny na úkor národních zájmů, dojde k pádu obou vlád, uvedl politik v rozhovoru pro neČT24.

Pane doktore, v neděli 16. dubna proběhne další demonstrace Česko proti bídě. Premiér varoval proti násilí na demonstracích. V jakém duchu se ponese toto setkání občanů?

JUDr. Jindřich Rajchl: Sejdeme se na Václavském náměstí. Doufejme, že v co nejhojnějším počtu a vyjádříme protest proti tomu, co v současné době provádí naše vláda, protože to považujeme za naprostou likvidaci ekonomiky, právního státu i svobody vyjádření v naší zemi. Tudíž v podstatě budeme protestovat proti všem těmto aspektům a všem demoličním praktikám naší vlády a také kvůli tomu, že se ta vláda v podstatě nebaví vůbec s nikým než s jejich přívrženci a s těmi, kteří jim mají na ramena.

V otevřeném dopise premiéru Fialovi za stranu PRO jste zdůraznil, že cílem všech akcí strany je zahájení skutečně širokého odborného dialogu v zájmu demokratického vývoje a prosperity celé země a všech jejích obyvatel. Jak tento dialog chcete navazovat?

Samozřejmě to by byl základ. My jsme oslovili předsedu vlády a také pana prezidenta republiky s tím, že máme konkrétní návrhy v několika oblastech: energetika, zahraniční politika a svoboda slova. Ani se nám neozvali, naprosto nás ignorují a zachovávají svou taktiku: prostě se svými oponenty se nebaví.

V Otázkách a odpovědích z Kramářovy vily pan premiér Fiala uvedl, že vláda je připravena jednat a naslouchat zájmům sociálních partnerů a sociálních skupin. K tomu dodal, že „jestli si někdo myslí, že budeme jednat pod tlakem a budeme ustupovat jenom proto, že někdo vyjde do ulic, tak to určitě dělat nebudeme“. Jak tato slova pana premiéra vnímáte?

Ten vtip je v tom, že pan Fiala lže. Protože jsme 7. 2. udělali velkou konferenci, kde jsme jasně řekli naše požadavky a uvedli, že (zástupce vlády - pozn. red.) mají měsíc na to se s námi spojit. Není to nic, kde bychom nejdřív řekli a hned udělali demonstraci s požadavkem o demisi, nikoliv. Řekli jsme: tady máte naše požadavky, my vás vyzýváme k tomu, abyste nás pozvali k jednacímu stolu. Pokud to neučiníte a budete pokračovat ve vaší taktice, že se s námi nebudete bavit, tak teprve potom uděláme demonstraci. Samozřejmě nám už nic jiného nezbývá. V momentě, kdy s námi vláda odmítá dialog, tak pak už je na řadě, aby se občané postavili za tyto požadavky a ukázali, že je nás tady dostatek a že na to máme mandát.

Je zajímavé, že pan premiér jedná se spolkem, který tady taky pořádal demonstrace. Ten je samozřejmě na jeho straně, a minulé demonstrace mu nevadily, protože byly v podstatě proti jeho politickému oponentovi a se zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii se sešel a pozval je do Parlamentu. My jsme mu nestáli ani za odpověď. Z tohoto pohledu nám nezbývá nic, než dál protestovat proti současné aroganci vlády, která se tady chová jako nějaký baron, jako nějaký šlechtic, nebo jako papaláši, kteří už se prostě baví jenom a jenom s těmi, kdo s ni souhlasí a kdo jim opakuje, že věci dělají správně.

Na jednání kabinetů ČR a SR v Trenčíně premiéři Fiala a Heger uvedli, že životním zájmem obou států je pokračovat v obraně klíčových hodnot, jako jsou svoboda, demokracie, lidská práva či spravedlnost, ačkoli konflikt na Ukrajině negativně ovlivňuje občany bývalého Československa. K čemu tato strategie podle Vás povede? Proč je pro Vaši stranu zásadní zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu a zahájení mírových jednání?

Myslím si, že zaprvé to, co pan Fiala s panem Hegerem pronesli, byl výsměch občanům obou zemí, protože mluvit o nějaké svobodě slova za situace, kdy tady blokují weby, které publikují informace, které se jim nehodí, kdy se tady zbavují oponentů tím, že se snaží buďto jim dát důtku jako v případě Davida Svobody, nebo je rovnou připravit o práci jako v případě docenta Ševčíka. Kdy všechny ty, kteří je v podstatě obhajují a staví se proti jejich názorům, tak ty označují nálepkou, že jsou proruští. Odmítají jakýkoliv dialog a oba si myslí, že tito lidé by vůbec neměli dostat prostor volit. V tu dobu hovořit o svobodě slova, o nějakých hodnotách - to je naprostý výsměch. Nemůžu to vnímat jinak než jako nepovedený vtip.

Povede to podle mého názoru k tomu, že oba dva (pánové) volby zásadně prohrají, což je jenom dobře, protože prostě lidem lžou a vedou obě země do naprostého marasmu, jak ekonomického, tak právního, tak z hlediska svobody a suverenity.

My si myslíme, že zájmem všech občanů v ČR a nejenom v ČR, je mír na celém světě. My nechceme válčit, my nechceme přilévat olej do ohně a dodávat zbraně do ozbrojeného konfliktu, protože tím ho v žádném případě nevyřešíte, pouze prodloužíme. Tahle válka neskončí jinak než u jednacího stolu.

Apelujeme na to, aby ta dohoda proběhla co nejdříve, protože pokud ji budeme oddalovat, bude to jenom stát tisíce a možná desetitisíce lidských životů a miliardy dolarů vyhozených z okna, respektive navázaných do kapes zbrojařských firem.

Jednoznačně se stavíme za mírové řešení a zdaleka nejsme sami. Když se podíváte do Rakouska, tak všichni poslanci odešli při projevu Volodymyra Zelenského z jednacího sálu. Vidíme změnu i u Emmanuela Macrona. Jasně řekl, že nechce být vazalem Spojených států. A například to samé říká guvernér Floridy de Santis. Tyto osoby tvrdí to samé, co tvrdíme my.

Premiérův poradce Štěpán Křeček radí občanům nespokojeným s cenami potravin nakupovat v Polsku. Jak slova ekonoma vnímáte z pohledu občana? Mají se lidé připravit na další zdražování a řízení hospodářské situace pouze tržními mechanismy?

Není to nic jiného, než plivnutí do obličeje lidem. V tuto chvíli říká, že my neumíme dělat to, co umí udělat polská vláda. My to prostě neumíme a máme urychleně pomoci občanům a zajistit levnější ceny potravin. Prostě radí radši jet nakoupit do Polska, než aby občané kupovali a utráceli peníze tady. Samozřejmě kvůli tomu přicházíme o podstatné peníze do státního rozpočtu. Je to naprostý výsměch a já si nedovedu představit, že by existoval nějaký stát, kde by prostě politik mohl říct, že jezdí nakupovat potraviny jinam a vláda by prostě do týdne nepadla. To, co pan Křeček řekl, je naprostý skandál.