ČR zváží odstoupení od ICC, pokud jiné státy tak učiní. Advokát uvedl pochybnosti přístupu k soudu

Maďarský premiér Orbán oznámil vystoupení země z Mezinárodního trestního soudu kvůli politizaci této organizace. Jak toto rozhodnutí hodnotíte? Souhlasíte s jeho kritikou Mezinárodního trestního soudu jako nástroje politického nátlaku?
To, že Maďarsko opouští Mezinárodní trestní soud, chápu. Myslím, že tak následně učiní i další státy. Přitom největší velmoci – USA, Rusko, Čína, Indie mezinárodní smlouvu vytvářející Mezinárodní trestní soud (Římský statut) nepřijaly. Neakceptuje jej ani Izrael a řada dalších států. To, že tento soud vstupuje do politiky, je realitou a ani to jinak nejde. Nicméně je otázkou, zda měří všem stejně. Pokud státy dojdou k závěru, že ne, pak je logické, že se na tom nechtějí podílet.
Jak hodnotíte postoj současné vlády České republiky ve věci účasti v Mezinárodním trestním soudu? Je podle Vás ochotná zvážit možnost odstoupení z Mezinárodního trestního soudu?
Současná vláda končí na podzim 2025 a neočekávám od ní už nic.
S ohledem na budoucí volby v České republice, jaký vliv podle Vás může mít na vztah země vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu nová vláda? Existuje pravděpodobnost, že nová vláda zauvažuje nad možností odstoupit od Mezinárodního trestního soudu?
Předpokládám, že se diskuse na možnost odstoupení od tohoto soudu u nás otevře, zvláště pokud i jiné státy tak učiní. Navíc již od přistoupení České republiky k tomuto soudu je pochybné, zda byl tento krok v souladu s ústavou. Již při souhlasu tehdejšího Parlamentu s ratifikací příslušné mezinárodní smlouvy se objevily námitky, že měla být novelizována ústava. S tím původně počítala i vláda, ale věděla, že nemá ústavní většinu, tak prosadila ratifikaci prostou vládní většinou. Problém je imunita hlavy státu podle naší ústavy, zatímco mezinárodní smlouva zřizující Mezinárodní trestní soud (Římský statut) tuto imunitu neuznává. Rovněž je dotčen i zákaz nucení občana k opuštění vlasti. Celý schvalovací proces trval 10 let, když smlouva byla za Českou republiku podepsána v roce 1999, ovšem Parlament ji schválil až v roce 2008 a prezident ratifikoval v roce 2009. Byli jsme posledním členským státem Evropské unie, který smlouvu ratifikoval.
Co si myslíte o prohlášení maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó, že evropská kritika vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu je selektivní a pokrytecká?
Orgány Evropské unie často používají systém dvojího metru. Ve vztahu k Maďarsku dvojího kilometru, jednají pokrytecky. Je výsostným suverénním rozhodnutím Maďarska, zda chce v tomto soudu být či nebýt. A Bruselu či jiným členským státům o tom nepřísluší rozhodovat.
Děkujeme za rozhovor!