Kaliňák: Ubezpečujem českých bratov, že naozaj nie je potrebné sa za moderátora ČT ospravedlňovať
Ako hodnotíte vaše skúsenosti s českým mainstreamom? Máme na mysli účasť v relácii Newsroom ČT24.
Veľmi úsmevnú. Na začiatku boli nekonečné telefonické prosby o účasť a medové reči o obrovskom záujme, aby zaznel náš „nikým nerušený“ pohľad na radikalizáciu médií hlavného prúdu na Slovensku, ktoré sa išli vyplakať do Českej republiky. Povedal som si fajn, českí občania si zaslúžia počuť fakty, ktoré nás viedli k nášmu rozhodnutiu ukončiť komunikáciu s médiami, ktoré kapitulovali na ich poslanie objektívne informovať občanov a pustili sa do otvoreného verejne deklarovaného súboja so stranou SMER – SSD.
No a potom som zistil, že namiesto vecného rozhovoru sa pán moderátor rozhodol, že pôjde o výsluch, kde mi v polke každej vety skočí do reči s novou moralizujúcou a poučujúcou otázkou. Na Slovensku štandard, na ktorý sme si zvykli a len ťažko som sa bránil úsmevu, lebo pán moderátor nádherne demonštroval prečo stále viac občanov vyhľadáva alternatívne a občianske médiá a prečo sa korporátne médiá rútia v rebríčkoch sledovanosti ako aj dôveryhodnosti.
Ako som povedal, na Slovensku sme si takúto „prácu“ médií zvykli, podarilo sa nám ich vo voľbách poraziť a spravili sme s nimi na úrade vlády poriadok. Avšak vzhľadom na vtedy pripravovanú zahraničnú cestu premiéra SR do Českej republiky som si povedal, že nie je mojou úlohou ako predsedu zboru poradcov s českého moderátora „upratať“ a preto som sa obmedzil na pokojne odpovedanie na každú novú otázku, s ktorou mi pán moderátor skočil do reči, čo vyvolalo oveľa väčšiu polemiku než som čakal. (smiech)
Kým nepriateľské médiá s opozíciou oslavovali a velebili výkon českého moderátora, kritickejší a odbornejší diváci vyjadrovali obrovské pobúrenie a znechutenie nad spôsobom, ktorým moderátor viedol tento „výsluch“. Pitvať sa v tom viac by som považoval za škodu slov, ale vzhľadom na obrovské množstvo správ a emailov od českých občanov, využijem tento priestor, ktorý ste mi poskytli, aby som ubezpečil českých bratov, že naozaj nie je potrebné sa za tohto moderátora ospravedlňovať a samozrejme ďakujem za všetku podporu.
K akému kroku zo strany Markízy, Denníka N, denníka SME a portálu Aktuality by malo dôjsť, aby vaša vláda prerušila ich bojkotovanie?
Za komunizmu sme tu mali takzvaný „tlačový orgán“ KSČ, ktorý plnil úlohu režimového média šíriaceho vládnu propagandu. Doba sa však zmenila a s ňou aj fungovanie politiky a moci ako takej. Ak mám byť sprostý, dnes si už oligarcha nepotrebuje „kupovať“ politika. Dnes si kúpi médium a skrz neho vyrobí alebo zničí kohokoľvek sa rozhodne. A ak to oligarcha pojme zodpovedne, tak popri médiu zafinancuje ako mimovládku alebo nejaký think-tank, aby samozvaní experti a vraj občianski aktivisti pred voľbami vyhodnotili program politika, nech je to ktokoľvek a presadzuje čokoľvek, za ten najtransparentnejší, najodbornejší skrátka najlepší.
Toto je dnešný model moci, ktorý už nestojí na politikovi ako hodnotovo vybavenej osobnosti, charizmatickom lídrovi schopnom osloviť spoločnosť svojou víziou. Naopak dnešní politici sú len bezpohlavné figúrky, ktoré len poslušne plnia pokyny tohto systému, ktorý ich vytvoril a dostal do funkcie. A v momente, ako stratí dôveru verejnosti alebo vybočí z predkresleného smeru, prásk! Korupčný škandál, verejné výzvy na odstúpenie a mediálny tlak, ktorý politická bábka nemá šancu ustáť. Figúrka sa vymení a moloch ide ďalej...
Prečo to hovorím. V strane si plne uvedomujeme, že našimi súpermi už nie sú politickí lídri a ich strany pretože tie systém, vytvorí a vymení na počkanie koľko chce. Niet krajšieho príkladu ako Progresívne Slovensko, ktoré malo za posledné tri roky štyroch predsedov a dnes sa hľadá už piaty. Aktuálne všetci štyria predsedovia Progresívneho Slovenska poslušne sedia vedľa seba v jednej poslaneckej ľavici, čo by bolo nemysliteľné v štandardnej politickej strane. Lenže ako trefne poznamenal minister obrany Robert Kaliňák, Progresívne Slovensko nie je suverénna politická strana so svojim „tlačovým orgánom“ Denníkom N, ale naopak Progresívne Slovensko je iba „politickým orgánom“ Denníka N... Ako som povedal, doba sa zmenila a náš „bojkot“ vami vymenovaných subjektov súvisí práve s tým, že ich aktivity už nemajú nič spoločné s úlohou médií – objektívne informovať.
Čo si myslíte o Telegrame? Môžu podľa Vás Telegramové kanály nahradiť tradičné médiá?
Vítam a podporujem každú sociálnu sieť, ktorá nespadá pod priamy vplyv bieleho domu, ktorý podľa aktuálne prebiehajúceho vyšetrovania počas Covid pandémie priamo zasahoval do obsahu sociálnych sietí ako Facebook, Youtube či Twitter a cenzuroval čokoľvek, čo považoval za škodlivé alebo ohrozujúce oficiálnu komunikačnú líniu a to bez ohľadu na pravdivosť zdieľaných informácii.
Sociálne siete majú nepochybne svoje nedostatky a hrozby, ale keďže obsah nie je regulovaný v zmysle, že nikto zhora nediktuje, o čom môžu ľudia písať, čo ich má trápiť, či čomu majú venovať pozornosť, ich prínos pre slobodu spoločnosti je nepopierateľný a z pohľadu fungovania demokracie založenej na pluralite názorov nenahraditeľný. Netrúfnem si predpovedať, či sociálne siete, Telegram alebo iné, nahradia tradičné médiá, ale je nepochybné, že „sila“ sociálnych sietí tradičné médiá veľmi, ale veľmi vyrušuje a urobia všetko preto, aby ich zdiskreditovali, lebo ich nemajú pod kontrolou.
Nalejme si čistého vína, nebyť sociálnych sietí a alternatívnych médií strana SMER – SSD by v posledných voľbách nepovstala ako fénix, lebo po prehre vo voľbách v roku 2020 sa tradičné médiá dohodli, že Roberta Fica „dorazia“ totálnou ignoráciou, aby sa naša politika a naše názory nedostali k našim sympatizantom a potenciálnym voličom. Nepodarilo sa im to, mediálna propaganda pohorela a naša stratégia robiť poctivú politiku na sociálnych sieťach sa ukázala ako správna.
Stranu SMER – SSD dnes nájdete na Facebooku, Youtube, Telegrame aj Tiktoku, ktoré nepovažujeme za nejaký doplnok, ale hlavný spôsob komunikácie s našimi voličmi a sympatizantmi, čo sa odzrkadľuje aj v „úspešnosti“ našich kanáloch.
Ďakujeme za rozhovor.