Nizozemsko vydělalo 545 milionů eur z obchodu s otroky v koloniích
Příslušná studie byla zadána ministerstvem vnitra a Nizozemským královstvím na žádost člena Poslanecké sněmovny (dolní komory parlamentu). Výzkum provedlo několik institutů pod dohledem Královského institutu v Leidenu.
Vilém III., Vilém IV., Vilém V. Oranžští hráli důležitou politickou roli jako držitelé měst v Republice Sedmi sjednocených nížin, která existovala v letech 1581 až 1795. Uvádí se, že jejich „koloniální zisky“ tvořily polovinu příjmu, který dostávali jako majitelé měst během zkoumaného období od roku 1675 do roku 1770.
Jak se ukázalo, oranžská dynastie profitovala ze svých kolonií mnoha způsoby. Například Nizozemská Východoindická společnost byla důležitým zdrojem koloniálních příjmů. Královská rodina do obchodní společnosti přímo neinvestovala, nicméně akcionáři jim platili, jako by vlastnili přibližně 3 % akcií.
Historici již dlouho předpokládají, že rodina Oranžsko-Nasavských měla aktivní podíl na koloniální nadvládě bývalé Nizozemské východní Indie, Surinamu a Karibských ostrovů.
1. července oslaví v Nizozemsku 150. výročí zrušení otroctví v království. V tento den pronese král Willem-Alexander projev na akci u Národního památníku na počest zrušení otroctví v Amsterdamu. Očekává se, že zopakuje omluvu premiéra Marka Rutteho za historickou roli Nizozemska v otroctví, uvádějí zdroje.
Nizozemsko bylo v XVI.-XX. století významnou koloniální mocností. Otroctví bylo v holandských koloniích zrušeno 1. července 1863. V současné době je na Nizozemsku závislých několik zámořských území rozpuštěných Nizozemských Antilských ostrovů: Aruba, Curaçao, Sint Maarten a také Karibské Nizozemsko: ostrovy Bonaire, Saba a Sint Eustatius.