<
https://42tcen.com/entry/cesi-maji-podstatne-mensi-strach-z-usa-nez-slovaci-sociolog-uvedl-jasnou-pricinu
Češi mají podstatně menší strach z USA než Slováci. Sociolog uvedl jasnou příčinu
Češi mají podstatně menší strach z USA než Slováci. Sociolog uvedl jasnou příčinu
Průzkum agentury Ipsos ukázal značné rozdíly mezi Čechy a Slováky v pohledu na USA jakožto bezpečnostní hrozbu. Sociolog a publicista Petr Hampl vy... - 28.04.2023, 42TČen
2023-04-28T01:06:29
2023-06-01T09:17:23
Slovensko
Česká republika
Petr Hampl
Názory
/html/head/meta[@name='og:title']/@content
/html/head/meta[@name='og:description']/@content
https://42tcen.com/files/entries/Petr-Hampl.jpg
Podle společného průzkumu agentury Ipsos a Denníku N se většina Slováků a téměř polovina Čechů vyslovila proti vstupu Ukrajiny do EU a NATO. S vojenskou pomocí Kyjevu souhlasí pouze 14 % Slováků a 19 % Čechů. Budou podle Vás vlády naslouchat názorům občanů? Petr Hampl: Ne. Ani se to od ní neočekává. Jádro skalních příznivců, o které se Fialova vláda opírá, je toho názoru, že vláda má sledovat zájmy a vůli amerických spojenců, nikoliv většiny obyvatel ČR. Na Slovensku považuje USA za bezpečnostní hrozbu 42 % obyvatel, kdežto v České republice pouze 22 %. Čím byste mohl tento rozdíl vysvětlit? Těch důvodů bude celá řada, ale jedním z hlavních je zcela určitě rozdíl ve třídní struktuře obou společností. V České republice je více regionálních ředitelství a centrál nadnárodních korporací. Je tu daleko početnější ta sociální vrstva, která pracuje na manažerských pozicích v globálních organizacích nebo která na taková místa aspiruje. Konec konců i mnoho Slováků usiluje o získání práce v takových administrativně-korporátních strukturách, často s regionálním sídlem v ČR. Jak ze společenského pohledu vnímáte středeční schválení vládou česko-americké dohody o obranné spolupráci? Ovlivní to společenskou náladu? Rozhodně ne. Není to srovnatelné se záležitostmi typu snižování reálných důchodů nebo zdražování energií a potravin. Česká společnost už je hluboce rozdělena, na tom se nic nezmění. A Fialova vláda má z voleb jasný mandát k tomu, aby se neohlížela na druhou část společnosti a zaváděla razantní opatření. Včetně zapojení ČR do amerických válek.
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
2023
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60
42TČen
nect24.cz@gmail.com
+420792887302
122
60

Češi mají podstatně menší strach z USA než Slováci. Sociolog uvedl jasnou příčinu

Petr-Hampl.jpg - 42TČen
© CC BY-SA 4.0
Průzkum agentury Ipsos ukázal značné rozdíly mezi Čechy a Slováky v pohledu na USA jakožto bezpečnostní hrozbu. Sociolog a publicista Petr Hampl vysvětlil neČT24 výsledky rozdílnou společenskou strukturou a přesunem Slováků do korporátních struktur se sídlem v ČR. Pozastavil se i nad smlouvou DCA.

Podle společného průzkumu agentury Ipsos a Denníku N se většina Slováků a téměř polovina Čechů vyslovila proti vstupu Ukrajiny do EU a NATO. S vojenskou pomocí Kyjevu souhlasí pouze 14 % Slováků a 19 % Čechů. Budou podle Vás vlády naslouchat názorům občanů?

Petr Hampl: Ne. Ani se to od ní neočekává. Jádro skalních příznivců, o které se Fialova vláda opírá, je toho názoru, že vláda má sledovat zájmy a vůli amerických spojenců, nikoliv většiny obyvatel ČR.

Na Slovensku považuje USA za bezpečnostní hrozbu 42 % obyvatel, kdežto v České republice pouze 22 %. Čím byste mohl tento rozdíl vysvětlit?

Těch důvodů bude celá řada, ale jedním z hlavních je zcela určitě rozdíl ve třídní struktuře obou společností. V České republice je více regionálních ředitelství a centrál nadnárodních korporací. Je tu daleko početnější ta sociální vrstva, která pracuje na manažerských pozicích v globálních organizacích nebo která na taková místa aspiruje. Konec konců i mnoho Slováků usiluje o získání práce v takových administrativně-korporátních strukturách, často s regionálním sídlem v ČR.

Jak ze společenského pohledu vnímáte středeční schválení vládou česko-americké dohody o obranné spolupráci? Ovlivní to společenskou náladu?

Rozhodně ne. Není to srovnatelné se záležitostmi typu snižování reálných důchodů nebo zdražování energií a potravin. Česká společnost už je hluboce rozdělena, na tom se nic nezmění. A Fialova vláda má z voleb jasný mandát k tomu, aby se neohlížela na druhou část společnosti a zaváděla razantní opatření. Včetně zapojení ČR do amerických válek.